deutsch_wagen_radziejowice_powozownia

 

DEUTSCH WAGEN TOUR

  1. Deutsch Wagen Tour (DWT) – klika słów o projekcie:

DWT to projekt mający na celu promocję nauki języka niemieckiego wśród dzieci i młodzieży. Skierowany jest przede wszystkim do uczniów, którzy nie mieli wcześniej kontaktu z językiem niemieckim, zaczynających naukę oraz do takich, którzy potrzebują zachęty do nauki tego języka. Przyjazd DWT niekoniecznie ma być nagrodą dla prymusów, ale przede wszystkim zachętą dla słabszych uczniów. Adresatami projektu są również rodzice, zwłaszcza ci, którzy zastanawiają się nad wyborem języka, którego naukę ma rozpocząć ich dziecko. Dlatego też chętnie uczestniczymy w spotkaniach z rodzicami.

Wizyty mogą zamawiać wszystkie placówki oświatowe (przedszkola, szkoły, uczelnie, świetlice, biblioteki), jak również instytucje (urzędy miast i gmin, kuratoria, stowarzyszenia nauczycieli).

Do szkoły przyjeżdża każdorazowo 1 lektor (wyjątkiem są duże imprezy plenerowe).

Projekt realizowany jest przez Instytut Goethego w Polsce, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD), Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową oraz innych partnerów.

Głównym sponsorem projektu jest firma Volkswagen Poznań Sp. z o. o.

Więcej informacji o projekcie na naszej stronie: http://www.deutsch-wagen-tour.pl/

  1. Wybór uczniów na zajęcia:

Prowadzę warsztaty zarówno dla uczniów znających język niemiecki, jak i dla takich, którzy jeszcze nie uczyli się tego języka. W ramach wizyty DWT przynajmniej jedne warsztaty powinny odbyć się dla uczniów, którzy nie uczą się w ogóle języka niemieckiego (o ile w szkole są tacy uczniowie). Można też zaprosić uczniów nieuczących się języka niemieckiego z innej szkoły np. z sąsiadującej podstawówki. Ważne jest, żeby w jednej grupie znaleźli się uczniowie o podobnej znajomości języka i w podobnym wieku.

Zachęcamy, aby w warsztatach przede wszystkim uczestniczyli uczniowie, którzy dopiero zaczynają uczyć się niemieckiego (np. pierwsze klasy gimnazjum) lub którzy stoją przed wyborem drugiego języka (szóste klasy szkoły podstawowej), o ile oczywiście macie Państwo w szkole takich uczniów.

Optymalna wielkość grupy to 20-25 osób. Grupy mogą być mniejsze.

Ponadto w warsztatach mogą uczestniczyć w roli obserwatorów: dyrekcja szkoły, nauczyciele języka niemieckiego i innych języków, rodzice uczniów, przedstawiciele urzędu miasta/gminy lub inne zaproszone osoby. Proszę, żeby w roli obserwatorów nie pojawiali się inni uczniowie – jest to w wielu przypadkach czynnik rozpraszający grupę.

  1. Blog projektu

Po wizycie zamieszczam na blogu projektu wpis z odwiedzin w Państwa szkole wraz ze zdjęciami. Zachęcam do zajrzenia na blog razem z uczniami już przed wizytą – można się na nim zapoznać z charakterem warsztatów z DWT. Są to przede wszystkim animacje językowe, gry, zabawy i mini konkursy. Dla uczniów, niezależnie od nagród na konkursy, przywożę drobne upominki.

http://blog.goethe.de/deutsch-wagen-tour/

W przerwie między warsztatami lub po warsztatach chętnie przeprowadzę mini wywiady z kilkoma uczestnikami spotkania – wypowiedzi zostaną następnie zamieszczone na naszej stronie internetowej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s