Majówka Patriotyczna w Radziejowicach

Msza Święta, koncert, wystawa, konkursy, kiermasz książek, spotkanie z pisarzem Wiesławem Helakiem oraz Aleksandrą Biniszewską z Muzeum Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich, strażacka grochówka, biało czerwony sernik, kotyliony – tak w skrócie można określić obchody patriotycznej majówki w Radziejowicach.

Samorząd zadbał nie tylko o organizację święta ale też o dekorację Gminy, w której z okazji majowych świąt, 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Święta Flagi i 10- lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej zawisły flagi, które pięknie zdobiły i budziły narodową dumę mieszkańców. Każdy uczestnik uroczystości 3 maja otrzymał od harcerzy flagę w prezencie.

Majówkę patriotyczną (3 maja) rozpoczęła Msza Świętą w kościele o godzinie 12.00. Ksiądz Waldemar Okurowski, proboszcz radziejowickiej parafii mówił o Ojczyźnie jako naszej matce, którą trzeba kochać, szanować, budować ją. – Ojczyzna moja to ta ziemia, droga gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga, gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła, w polskiej mnie mowie pacierza uczyła. Ojczyzna to naród który miał swoje zwycięstwa i klęski- to słowa Marii Konopnickiej, które przywołał ksiądz proboszcz. Za Papieżem Świętym Janem Pawłem II dodał -Ojczyzna to pomniki, cmentarze, to mogiły żołnierzy, powstańców, naszych bliskich, może ojca i matki. Ojczyzna to nasza Matka Polska… Nie podcinajcie własnych korzeni, jeśli kochasz Boga pamiętaj kim jesteś, pamiętaj ,że jesteś Polakiem, dzieckiem Ojczyzny, dla której pracowali i za którą ginęli nasi potomkowie-. Msza Święta, piękne słowa, obecność społeczności Gminy, przedstawicieli placówek oświatowych, Gimnazjum w Radziejowicach i Szkoły Podstawowej w Radziejowicach, strażaków z Radziejowic i Korytowa, harcerzy i parafian oraz władz samorządowych Wójt Urszuli Ciężkiej i Starosty Powiatu Żyrardowskiego Wojciecha Szustakiewicza dały wyraz naszej pamięci, dbałości o tradycje narodowe i patriotyczne.

Z kościoła uczestnicy spotkania przeszli do Gminnego Centrum Kultury Powozownia. Tam odbył się koncert tenora Rafała Grozdewa, Marty Maślanki, Małgorzaty Szarlik, Macieja Kierzkowskiego. Tutaj też na gości czekali: autor Wiesław Helak, Aleksandra Biniszewska z Muzeum Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich, oraz przedstawiciele wydawnictwa ,,TRIO”. Po muzycznym wstępnie gości powitała Wójt Urszula Ciężka. – Wczoraj 2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi RP, jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, w tym roku mija 10 lat jak zostało ustanowione. Ogólny kształt ustawy o fladze powstał w styczniu 2003 roku, po przegłosowaniu przez Sejm w styczniu 2004 roku ustanowiono dzień 2 maja jako święto flagi. Dzień flagi wywodzi się od wydarzenia historycznego- przypomniała Wójt Urszula Ciężka. -Dokładnie 2 maja 1945 roku polscy żołnierze wkraczając do Berlina zamknęli biało czerwone barwy na wieży zwycięstwa po zdobyciu tego miasta. Kolor flagi towarzyszy nierozerwalnie dziejom historycznym naszego Narodu. Czerwień symbolizuje przelaną krew w walce w obronie kraju, biel- wodę oraz czystość. Prawo dawniej zakazywało używanie flagi poza dniami świąt państwowych. Dziś wszyscy mają prawo do biało- czerwonej. Flaga musi być czysta, niepostrzępiona, niezmięta, nie może dotykać podłogi, ziemi i wody, nie można umieszczać na niej rysunków- podkreśliła Wójt Gminy, dodała jednocześnie, że dzisiaj obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To ustawa rządowa uchwalona na Sejmie 4 -letnim, będąca wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych Rzeczpospolitej po pierwszym rozbiorze Polski. Była to pierwsza w Europie, druga w świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych ustawa zasadnicza. Konstytucja pozostawiła ustrój stanowy, osłabiła pozycję magnaterii, naczelnym organem władzy pozostał Sejm, zniesiono liberum veto. Konstytucja stanowiła punkt wyjścia do dalszych przemian społeczno- ekonomiczno- politycznych – mówiła Wójt Gminy Urszula Ciężka. -Konstytucja 3 Maja niosła za sobą ogromny pokład wolności, to najnowocześniejsza konstytucja tego okresu – przypomniała Aleksandra Biniszewska.

Pomimo deszczowej pogody mieszkańcy Gminy Radziejowice wzięli udział w przygotowanym spotkaniu, przyszli też przedstawiciele samorządu, Przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Skoneczna i wiceprzewodniczący RG Jacenty Suzdorf.

Tekst: Justyna Napierała

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s